Paříž, 21. srpna 1911 – Sacrebleu! Naše milovaná Paříž se včera stala dějištěm zločinu tak drzého, že by i Arsène Lupin zbledl závistí! Nejslavnější obraz světa, perla Louvru, neodolatelná Mona Lisa, byla ukradena přímo před nosem strážců!
Jak k této nehoráznosti mohlo dojít?
Již léta je Louvre domovem nesčetných uměleckých pokladů, ale žádný z nich se netěší takové slávě jako záhadný portrét ženy s podmanivým úsměvem od samotného Leonarda da Vinci. Tento obraz, který už po staletí fascinuje diváky svým tajemným výrazem, se stal symbolem renesančního umění a pýchou Francie.
Dramatický průběh loupeže
Podle našich zdrojů se krádež odehrála v pondělí ráno, kdy zloděj – nebo možná celá banda zlodějů! – využil nepozornosti strážců a vmísil se mezi malíře, kteří pravidelně kopírují díla v galeriích Louvru.
„Mon Dieu! Bylo to jako scéna z románu!“ svěřil se nám jeden z uklízečů, který si přál zůstat v anonymitě. „Viděl jsem chlápka v bílém plášti, jak nese něco pod paží. Myslel jsem, že je to jen další z těch malířů. Kdybych jen tušil…“
Zloděj pak obraz jednoduše sundal ze zdi, vyndal z rámu a odnesl si ho pod kabátem! Představte si tu drzost!
Co zůstalo po této nehorázné krádeži? Prázdné místo na zdi, kde ještě včera viselo mistrovské dílo! A co je ještě šokující – rám obrazu byl nalezen na schodišti ve vstupní hale Louvru! Zloděj, ve své drzosti, sundal obraz z rámu přímo na místě, než jej schoval pod kabátem a odnesl z muzea. Tento nález okamžitě vedl k zjištění, že slavná Mona Lisa byla skutečně ukradena!
Zloděj po sobě zanechal jen čtyři železné háčky, na kterých Mona Lisa visela. Tyto háčky, dříve skryté za obrazem, nyní trčí ze zdi jako výsměch bezpečnostním opatřením muzea. Na místě, kde ještě včera viselo mistrovské dílo, zeje nyní prázdné místo, které jako by křičelo do tváří návštěvníků: „La Joconde n’est plus ici!“ – Mona Lisa tu již není!
Stopy zločinu: Amatér, nebo génius?
Vyšetřovatelé jsou v šoku! Na místě činu nezůstaly žádné otisky prstů, žádné stopy po násilném vniknutí. „C’est incroyable!“ zvolal hlavní detektiv Alphonse Bertillon, otírajíc si pot z čela. „Buď máme co do činění s naprostým amatérem, kterému přálo štěstí, nebo s geniálním zločincem!“
„Ten rám na schodišti… to je jako by se nám zloděj vysmíval přímo do tváře!“ rozčiloval se jeden z forenzních expertů. „Jako by říkal: ‚Podívejte se, jak snadno jsem vás přelstil!'“
Nicméně, pozorné oko jednoho z uklízečů zachytilo drobný, ale potenciálně klíčový detail. „Na podlaze pod místem, kde visela Mona Lisa, jsem našel knoflík,“ svěřil se nám pan Gustave, veterán Louvru. „Vypadá jako z uniformy muzejního personálu!“ Že by to byl důkaz o zapojení někoho zevnitř? Nebo jen další falešná stopa v této spletité záhadě?
Kdo mohl spáchat takový zločin?
Policie zatím tápe, ale spekulace již běží na plné obrátky. Mohl to být někdo zevnitř muzea? Zahraniční agent? Nebo snad šílený obdivovatel Mony Lisy?
„Vyšetřujeme všechny možnosti,“ prohlásil komisař Gaspard Lépine. „Ale zatím nemáme žádné konkrétní stopy. Je to, jako by se ten obraz vypařil!“
Co se šušká
Šeptá se, že jeden z prominentních návštěvníků Louvru, jistý pan Pablo Picasso, byl spatřen, jak se podezřele motá kolem místa činu jen pár dní před loupeží. Mohl snad tento avantgardní umělec toužit po inspiraci přímo od mistra Leonarda?
A co teprve ty zvěsti o tajném spolku sběratelů umění, kteří údajně platí astronomické částky za ukradená mistrovská díla? Možná je Mona Lisa již na cestě do nějakého tajného trezoru miliardáře!
Co bude dál?
Ztráta Mony Lisy je nepochybně národní tragédií. Jak dlouho potrvá, než bude nalezena? A co když se nikdy nevrátí?
„Tohle může mít nedozírné následky pro celý svět umění,“ varuje kunsthistorik Maurice Dupont. „Představte si, že by se zloději zaměřili i na další slavná díla. Mohlo by to odstartovat vlnu krádeží umění po celém světě!“
Kdy se La Joconde vrátí domů?
Spekulace o osudu ukradeného obrazu se rojí jako včely kolem medu. Někteří optimisté věří, že policie brzy vypátrá pachatele a Mona Lisa se vrátí na své místo v Louvru už za pár týdnů. „Není možné, aby takové mistrovské dílo zmizelo beze stopy,“ tvrdí inspektor Henri Clouseau. „Dříve či později udělá zloděj chybu a my ho dopadneme!“
Jiní experti však varují, že návrat slavného obrazu může trvat roky, ba dokonce desetiletí. „Vzpomeňte si na Rembrandtův portrét Jakoba de Gheyna III.,“ připomíná nám kunsthistorička Amélie Dubois. „Ten byl ukraden čtyřikrát a pokaždé to trvalo léta, než se vrátil!“
Nejpesimističtější hlasy dokonce tvrdí, že Mona Lisa by mohla zůstat nezvěstná navždy. „Co když ji zloděj zničil nebo ukryl na místě, které nikdy neobjevíme?“ ptá se znepokojený sběratel umění Jean-Pierre Lefèvre. „Možná ji naše generace už nikdy nespatří.“
Ale jsou tu i tací, kteří přicházejí s odvážnými teoriemi. „Co když je to všechno součástí nějakého grandiózního plánu?“ spekuluje novinář Gaston Leroux. „Možná se Mona Lisa jednoho dne objeví na nečekaném místě, třeba v Americe nebo v Egyptě, a způsobí senzaci!“
Ať už bude osud Mony Lisy jakýkoliv, jedno je jisté – tato krádež století se zapíše do dějin. A kdo ví? Možná jednoho dne bude příběh o ukradeném úsměvu Mony Lisy stejně slavný jako obraz sám!
Sledujte náš list pro nejnovější vývoj této šokující události!