4. leden 1698 – Londýn
Obrovská tragédie udála se v hlavní rezidenci našich králů. Když se odpoledne 4. ledna léta Páně 1698 rozpoutal požár ve Whitehallu, londýnském paláci anglických králů, nikdo netušil, že ono historické sídlo se brzy změní v popel. Tento majestátní palác, který původně postavil kardinál Wolsey a později rozšířil Jindřich VIII., byl ještě před pár dny bezesporu největším v Evropě.
Podle hlavního vyšetřovatele londýnských hasičů byla příčinou ničivého požáru zdánlivě nevinná chyba – holandská služebná sušila prostěradla nad dřevěným uhlím v palácové ložnici. Bohužel došlo k flagrantnímu porušení bezpečnostních předpisů, služebná místnost nakrátko opustila a ponechala sušící hořáky bez dozoru. Stačila chvilka, prostěradla vzplanula a plameny během pár sekund zachvátily pokoj.
Z dokumentace, kterou naše redakce získala, je patrné, že palác Whitehall byl stavba převážně dřevěná, a tak se oheň rychle rozšířil. Zoufalý boj s plameny zahrnoval použití čerpadel a věder s vodou, ale bez výraznějšího účinku. Dokonce byl použit střelný prach, aby se vytvořila ohnivá zábrana. Tato riskantní strategie však vedla k dalšímu šíření ohně, když hořící dřevo dopadalo na další budovy.
Chaos a zoufalství byly všudypřítomné. Někteří se snažili zachránit cenné předměty, jiní využili situace k plenění. Výsledkem byla tragédie – zničený palác, mrtví lidé a ztracené umělecké poklady. Mezi oběťmi byl i uhořelý strážný, zahradník vyhozený do povětří a v plamenech našla smrt též holandská služebná, jež požár založila, čímž se zřejmě rafinovaně vyhnula písemné výtce od zaměstnavatele.
Vůdčí postava hašení požáru Jeho Veličenstvo Vilém III. nařídil zazdění jižního okna Banqueting House, což tuto část paláce před shořením zachránilo. Požár zuřil více než 15 hodin. Nakonec polevil, avšak z krásy Whitehallu zbyly jen trosky.
Dnes je Banqueting House jedním z mála pozůstatků původního paláce a stojí jako připomínka této ohromující katastrofy.