Batavia (Jakarta), Jáva, Nizozemská východní Indie, 26. srpna 1883 – Vážení čtenáři, toto vydání vzniká za mimořádných okolností! Před hodinou jsme byli nuceni opustit naši redakční budovu v Batavii kvůli silným otřesům a dešti popela! Píšeme z provizorního úkrytu, abychom vám přinesli nejčerstvější zprávy o katastrofě, která právě probíhá!
Peklo se otevřelo! Ostrov mizí v plamenech!
Svět se otřásá v základech! Mocná sopka Krakatoa, vzdálená pouhých 160 km od našeho města, právě exploduje s ničivou silou, která nemá v dějinách obdoby! Obrovské vlny smétají pobřeží, žhavý popel zatemňuje oblohu a ohlušující výbuchy jsou slyšet i zde v Batavii!
Náš redaktor Jan van der Meer popisuje situaci: „Okna v redakci praskala při každém výbuchu. Ulice jsou plné vyděšených lidí. Nikdo neví, co bude dál!“
Série pekelných ran!
Od časného rána otřásají zemí obrovské exploze. Poslední výbuch byl tak hlasitý, že ho údajně slyšeli až v Perthu v Austrálii, 3 110 kilometrů daleko! Jde pravděpodobně o nejhlasitější zvuk v historii!
„Myslím, že nastal konec světa,“ vypověděl před chvílí kapitán nizozemské obchodní lodi Loudon, která se zoufale snaží uniknout z oblasti. „Nebe černá, moře vře a vzduch je plný síry. Je to, jako by sám ďábel vyšel ze svého doupěte!“
Obří vlny ničí pobřeží!
Zkáza přichází i z moře! Gigantické vlny, vysoké jako desetipatrové domy, se valí na pobřeží Jávy a Sumatry. Celé vesnice mizí z povrchu zemského během několika vteřin!
„Právě jsem viděl, jak můj domov zmizel,“ vzlyká rybář Wayan z pobřežní vesnice na Jávě, kterému se podařilo uprchnout. „Aduh! To je hrůza!“
Podle prvních zpráv vlny dosahují neuvěřitelné výšky až 40 metrů! Obavy panují o osud města Merak, se kterým byl ztracen veškerý kontakt!
„Moje dcera… moje malá Siti,“ vzlyká paní Wati, která se zoufale prochází po troskách své vesnice. „Před chvílí si hrála před domem a teď… teď je pryč. Kde mám hledat? Všude je jen voda a trosky!“
Ohnivá smrt z nebe
Nejen voda, ale i oheň přináší smrt! Žhavé sopečné proudy se valí po hladině moře závratnou rychlostí a zasahují pobřeží desítky kilometrů daleko. Z oblasti přicházejí děsivá svědectví o lidech popálených žhavým popelem.
Experti v šoku: Co bude dál?
Odborníci jsou otřeseni rozsahem probíhající katastrofy. Profesor Verbeek z Hornické školy v Batávii pro náš list v rychlosti prohlásil: „Toto je bezprecedentní událost. Obávám se, že důsledky mohou být dalekosáhlé.“
Někteří vědci dokonce spekulují, že erupce by mohla ovlivnit globální klima! „Možná se dočkáme chladnějších let,“ poznamenal meteorolog van der Stok. „A kdo ví, jaké další následky nás čekají!“
Zatímco Jáva a Sumatra se potýkají s bezprostředními následky této apokalypsy, svět začíná tušit, že dopady výbuchu Krakatoy dalece přesáhnou hranice Nizozemské východní Indie. Mračna popela stoupající do stratosféry nesou hrozbu, která by mohla zasáhnout každého z nás.
Hrozí světu hladomor? Zemědělci v panice!
Zatímco se celý svět třese pod náporem Krakatoy, objevují se děsivé zprávy o možných globálních důsledcích této katastrofy! Naši experti varují, že obrovské množství popela a plynů vyvržených do atmosféry by mohlo mít katastrofální dopad na světové zemědělství!
Profesor Van der Oogst z Zemědělské univerzity ve Wageningenu pro náš list exkluzivně prohlásil: „Pokud se naše obavy naplní, můžeme v příštích letech očekávat drastický pokles teplot po celém světě. To by mohlo vést k neúrodě, hladomoru a sociálním nepokojům v globálním měřítku!“
Již nyní se k nám dostávají zprávy o neobvyklých meteorologických jevech z celého světa. Farmář John Smith z dalekého Kansasu v Americe nám telegrafoval: „Nebe nad prérií má podivnou oranžovou barvu. Dobytek je neklidný. Jestli se počasí zhorší, přijdeme o celou úrodu!“
Podobné znepokojivé zprávy přicházejí i z Evropy. Francouzský vinař Pierre Dubois z oblasti Bordeaux se obává o svou úrodu: „Pokud teploty klesnou, jak předpovídají, můžeme zapomenout na sklizeň. Bude to katastrofa pro celý vinařský průmysl!“
Experti odhadují, že následky erupce Krakatoy by mohly ovlivnit světové klima a zemědělství po dobu několika let. Hrozí nám doba temna a hladu? Budeme muset zapomenout na čerstvé ovoce a zeleninu? Stanou se brambory novým luxusním zbožím?
Zmizí celý svět v plamenech?
Jak bude vypadat svět po Krakatoe? Změní se navždy tvář naší planety? A co když je toto jen začátek? Není Krakatoa předzvěstí dalších katastrof?
Jedno je jisté – 26. srpen 1883 se navždy zapíše do historie jako den, kdy se Země otřásla v základech. Velká část ostrova Krakatoa již zmizela pod hladinou moře! Nikdo neví, kolik obětí si tato apokalypsa vyžádá, ale obavy z tisíců mrtvých rostou s každou minutou!
Co říkají hvězdy? Náš astrolog má jasno!
V této temné hodině jsme se obrátili na našeho dvorního astrologa, věhlasného Ezru van der Sterren. Jeho předpověď vás překvapí:
„Venuše vstoupila do konjunkce s Neptunem, což jasně naznačuje, že erupce Krakatoy je jen začátek. Vidím v budoucnosti obrovský banán, který sestoupí z nebes a přinese světu mír… ne, počkat, to bude nejspíš jen nějaká nová klobouková móda. Každopádně, ať už přijde cokoliv, určitě to bude mít co do činění s ovocem. Nebo možná se zeleninou. Astrologie není exaktní věda, víme?“
Ať už nám hvězdy chystají cokoliv, naši redaktoři budou i nadále v první linii, aby vám přinesli ty nejčerstvější zprávy!
Varování redakce: Oblast Sundské úžiny je extrémně nebezpečná! Vyhněte se všem cestám do této oblasti! Sledujte naše zpravodajství pro nejnovější informace o této probíhající katastrofě! Naši redaktoři riskují životy, aby vám přinesli nejčerstvější zprávy!