Cork, 22. srpna 1922 – Plačte, čtenáři! Dnešní den se zapíše do irských dějin písmem černějším než nejtmavší stout. Michael „Big Fella“ Collins, ten čestný rebel s šarmem gentlemana a bystrostí stratéga, byl večer brutálně zavražděn v hrabství Cork. Kdo nyní povede náš čerstvě zrozený Svobodný irský stát?
Irsko na houpačce: Od rebelů k revoluci a zpět
Pro ty z vás, kdo zrovna vykoukli zpoza půllitru, malé osvěžení paměti: Irsko v nedávné době zažilo více zvratů než loď v rozbouřeném Irském moři. Nejprve přišlo Velikonoční povstání v roce 1916, kdy se skupina rebelů rozhodla, že britská nadvláda je přežitek a nezávislost je budoucností. Skončilo to nezdarem a popravami, ale zažehlo to jiskru dalšího boje!
Následovala Irská válka za nezávislost (1919-1921), v níž náš hrdina Collins sehrál klíčovou roli. Představte si to jako nebezpečnou partii šachu, kde se místo figurek pohybovaly ozbrojené jednotky a místo šachovnice sloužily ulice měst a irský venkov. Nakonec Britové kapitulovali slovy: „Budiž, dáme vám tu nezávislost, jen už dejte pokoj, sakra!“ a podepsala se Anglo-irská smlouva.
Ale pozor! Tady začíná ta pravá šlamastyka. Část Irů (jako náš Collins) prohlásila: „Bereme!“, zatímco jiní (jako De Valera) křičeli: „Zrada!“. A než jste stačili pronést přípitek „Sláinte!“, už tu byla občanská válka. Irové proti Irům, bratři proti bratrům, bez ohledu na to, že pouhou chvíli předtím společně bojovali proti Britům.
A právě uprostřed tohoto chaosu, kdy se Svobodný irský stát teprve rozkoukával a občanská válka zuřila jako požár v suchém vřesovišti, byl náš Collins zavražděn. Nyní máme Irsko bez vůdce, uprostřed bouře, s národem, který se navzájem trhá na kusy. Co bude dál? To je otázka, na niž by rád znal odpověď každý Ir!
Krvavá léčka v Corku: Poslední boj Big Fella
Podle očitých svědků se Collins vracel z inspekční cesty po hrabství Cork, když jeho konvoj padl do léčky nedaleko vesnice Béal na mBláth. „Bylo to jako scéna z akčního filmu, pokud by takové existovaly,“ vypověděl jeden z Collinsových osobních strážců, který si nepřál být jmenován. „Najednou se ze všech stran ozvala střelba. Michael vyskočil z auta a zapojil se do boje. Byl statečný až do konce, jak je Bůh nade mnou!“
Přestřelka trvala pouhé minuty, ale pro Irsko to byla věčnost. Collins utrpěl smrtelné zranění hlavy a padl k zemi. Jeho poslední slova nejsou s jistotou známa, ale svědkové tvrdí, že se týkala jeho lásky k Irsku. „Možná řekl něco o odpuštění, možná o Irsku – pravdu se už asi nikdy nedozvíme,“ dodal náš zdroj se slzami v očích.
Kdo stojí za vraždou? Teorie spiknutí po irsku
Spekulace o pachatelích tohoto hrůzného činu jsou v plném proudu. Oficiální zdroje zatím mlčí a vyšetřování probíhá. Některé hlasy obviňují protismluvní síly, ale je důležité poznamenat, že zatím neexistují žádné důkazy o zapojení vysokých představitelů opozice.
„Situace je složitější, než se na první pohled zdá,“ vysvětluje politický komentátor Séamus O’Brien. „V občanské válce často dochází k násilným činům bez přímých rozkazů shora. Může jít o akci malé skupiny nebo dokonce jednotlivce. Pravda je někdy temná a někdy prostá.“
Co bude dál? Irsko na pokraji nejistoty
Smrt Michaela Collinse zanechává Irsko v nejistotě. Kdo převezme otěže moci? Jak bude pokračovat občanská válka? A jak na to zareagují Britové?
„Collins byl klíčovou postavou v mírovém procesu,“ míní historik profesor Patrick Murphy. „Jeho ztráta může zkomplikovat snahy o ukončení konfliktu. Čekají nás náročné časy, možná temnější než irská zimní noc.“
Život velkého muže: Odkaz Michaela Collinse
Ani v této temné hodině si nelze odpustit zmínku o Collinsově životě. Byl známý svým charismatem a oddaností irské věci. Jeho vztah s Kitty Kiernanovou byl veřejně známý a jejich plánovaná svatba byla symbolem naděje pro mnohé Iry.
Co se týče Collinsových financí, jako ministr financí měl samozřejmě přístup k státním prostředkům, ale jeho osobní život byl podle všeho skromný. „Collins žil pro Irsko,“ říká jeho blízký spolupracovník. „Jeho bohatstvím byla jeho láska k vlasti a snad pár lahví dobrého irského piva v lednici.“
Závěrem: Sbohem, Big Fella!
Michael Collins byl kontroverzní postavou – pro některé hrdinou, pro jiné zrádcem. Ale jedno je jisté – jeho smrt změní běh irských dějin. Někteří říkají, že s ním zemřela i naděje na rychlé ukončení konfliktu. Jiní tvrdí, že jeho odkaz bude žít dál a inspirovat další generace.
„Collins byl jako dobrá irská whiskey,“ filozoficky poznamenal jeden starý barman v Dublinu. „Silný a někdy těžko stravitelný. Ale jeho vliv na Irsko bude cítit ještě dlouho, možná déle než následky bujarých oslav svátku svatého Patrika.“
Budeme se modlit za jeho duši a za budoucnost našeho milovaného Irska. Sbohem, Michaeli Collinsi! Tvůj odkaz bude žít dál, stejně jako irská touha po svobodě… a dobré whiskey.