5. září 1661, Nantes – Mon Dieu! Držte si paruky, drazí čtenáři, neboť zpráva, kterou vám přinášíme, otřese základy celé Francie! Slavný mušketýr d’Artagnan, ten šarmantní hrdina s kordem rychlejším než závodní chrt, právě zatknul Nicolase Fouqueta, superintendenta financí a nekorunovaného krále francouzské high society! Fouquet, který ještě včera pořádal okázalé slavnosti, dnes skončil v poutech jako sprostý zloděj! Sacrebleu!
Cesta k moci a pádu
Abychom pochopili, jak jsme se dostali k tomuto šokujícímu momentu, musíme se vrátit v čase. Nicolas Fouquet, tento elegantní padesátník s knírkem ostřejším než špička kostelní věže, se vypracoval z pozice parlamentního rady až na post superintendenta financí. V době, kdy kardinál Mazarin de facto vládl Francii za mladého Ludvíka XIV., stal se Fouquet nepostradatelným. Půjčoval koruně peníze, financoval války a postupně se stal nejmocnějším mužem po králi.
Jenže ouha! Po Mazarinově smrti v březnu 1661 se Ludvík XIV. rozhodl vládnout sám. A co víc, nechal si od Jeana-Baptisty Colberta, Fouquetova rivala, našeptávat, že superintendent si žije nad poměry a okrádá státní pokladnu. Colbert, ten prohnaný lišák, králi naservíroval Fouquetovy účty na stříbrném podnose, a mladý monarcha se rozhodl jednat.
Párty, která změnila vše
Fouquet, netuše, že se nad ním stahují mračna, uspořádal 17. srpna okázalou slavnost na svém zámku Vaux-le-Vicomte na počest mladého krále. Jenže ups! Místo aby krále ohromil, vzbudil jeho žárlivost.
„Viděl jsem Fouqueta, jak si s králem připíjel,“ svěřil se nám vévoda de Pommes Frites. „Ale v králových očích byl pohled, který by zmrazil i ledové víno. Bylo to děsivější než pohled mé tchyně!“
Zatčení jak z románu
A pak to přišlo! Král vyslal svého věrného mušketýra Charlese de Batz de Castelmore, hraběte d’Artagnana (ano, TOHO d’Artagnana!), aby Fouqueta zatkl. Pro naše mladší čtenáře dodejme, že d’Artagnan nebyl jen literární postavou, ale skutečným kapitánem-poručíkem Králových mušketýrů, což byla de facto pozice velitele této elitní jednotky.
Jenže ouha podruhé! Fouquet se vydal na cestu a d’Artagnan ho musel honit po celé Francii!
„Viděla jsem, jak d’Artagnan vtrhl do hostince,“ vypověděla nám jedna servírka z Nantes. „Vypadal, jako by právě spolkl citrón, a křičel: ‚Kde je u všech čertů ten prohnaný lišák?‘ Fouquet mezitím vyklouzl zadním vchodem. Bylo to napínavější než závody hlemýžďů!“
Nakonec byl Fouquet dopaden 5. září v Nantes, kde se chystal nastoupit na loď. „Nikdy jsem neviděl tak elegantní zatčení,“ svěřil se nám jeden z přihlížejících. „Fouquet se vzdal s grácií baletního mistra. Dokonce i pouta mu slušela!“
Reakce z ulic
Zpráva o Fouquetově zatčení se Paříží šířila rychleji než mor (který mimochodem už naštěstí není tak častý). Zeptali jsme se náhodných kolemjdoucích na jejich názor:
„Fouquet? Ten nafoukanec? Dobře mu tak!“ vykřikl rozhořčeně jeden pekař, zatímco hnětl těsto s vervou kata chystajícího oprátku. „Myslel si, že může žít jako král, zatímco my se dřeme od soumraku do úsvitu!“
Naproti tomu markýza de Crème Brûlée byla zdrcena: „Ach, mon Dieu! Kdo teď bude pořádat ty úžasné večírky? Fouquetovy slavnosti byly vrcholem sezóny! Co teď budu s těmi všemi parukami dělat?“
Co bude dál? Experti (a šarlatáni) předpovídají!
Co čeká našeho padlého hrdinu? Zeptali jsme se těch nejpovolanějších:
„Vidím temnou budoucnost,“ mumlal slepý věštec z Montmartru, když jsme mu ukázali Fouquetův portrét. „Vidím… Ne, já vlastně už dvacet let vůbec nic nevidím.“
Renomovaný (alespoň podle svého mínění) historik, profesor Théodore de Blablamouth, má jasno: „Fouquet skončí ve vězení, to je jisté. Ale pozor! Jeho pád bude mít dalekosáhlé důsledky. Možná to povede k centralizaci moci v rukou krále. Nebo k revoluci. Nebo k vynálezu croissantu. Historie je nevyzpytatelná!“
„Merkur je v konjunkci s Venuší,“ varoval nás dvorní astrolog Ezra Stellarius, zatímco nervózně žvýkal svou špičatou čepici. „To může znamenat, že Fouquet bude osvobozen. Nebo že stráví zbytek života ve vězení. Nebo že bude dobrá úroda brambor. Astrologie není exaktní věda, víme?“
Skandální odhalení!
A teď držte si klobouky, drazí čtenáři! Podle našich zdrojů blízkých dvoru byl pravým důvodem Fouquetova pádu milostný trojúhelník!
„Fouquet se dvořil Louise de La Vallière, králově favoritce,“ zašeptala nám naše informátorka za vějířem. „Král to nemohl snést. Žárlivost je mocná čarodějka, mon ami!“
Nové šokující spekulace!
Ale počkejte, to není vše! Naši investigativní žurnalisté odkryli další vrstvy tohoto skandálu!
Tajná spolupráce s korzáry?
Podle našeho zdroje z přístavních hospod, kapitána Barbe-Rouge, mohl Fouquet spolupracovat s korzáry! „Viděl jsem ho, jak si šušká s nějakými podezřelými typky s páskou přes oko a papouchem na rameni,“ tvrdí náš informátor. „A pak najednou zmizely dvě lodě plné zlata. Náhoda? Nemyslím si!“
Alchymistické experimenty v podzemí Vaux-le-Vicomte?
Fouquetova služka a uklízečka madame Savon nám prozradila pikantní detaily: „V noci jsem slyšela podivné zvuky z podzemí. A ráno jsem našla Fouquetův kabátec celý popálený a páchnoucí sírou. Myslím, že se pokoušel vyrobit zlato!“
Extra bulvární odhalení: Královské tajemství!
A teď se pevně držte svých paruk, drazí čtenáři! Náš tajný zdroj přímo z královské ložnice (ano, máme i takové) nám prozradil šokující informaci o samotném Ludvíkovi XIV.!
„Král má tajnou vášeň,“ zašeptala nám komorná mademoiselle Plumeau. „Každou noc, když si myslí, že ho nikdo nevidí, si obléká baletní kostým a tancuje před zrcadlem! Prý se chystá vystoupit v představení jako ‚Apollón, bůh Slunce‘. Představte si to – král Francie jako primabalerina!“
Toto odhalení by mohlo vysvětlit královu žárlivost na Fouquetovu okázalost. Možná se Ludvík prostě bál konkurence v oblasti umění a zábavy!
Dlouhodobé důsledky Fouquetova pádu
Zatímco dvůr stále bzučí nejnovějšími drby, některé moudřejší hlavy už přemýšlejí o dlouhodobých důsledcích této události. Jistý profesor z pařížské Sorbonny nám poskytl zajímavý pohled:
„Fouquetův pád může být počátkem nové éry ve francouzské politice. Král Ludvík XIV. tím jasně ukazuje, že nebude tolerovat žádnou konkurenci své moci. Můžeme očekávat centralizaci vlády, omezení vlivu šlechty a možná i vznik nového systému správy financí.“
Monsieur Livre z královské pokladny dodává: „S Colbertem u kormidla se můžeme dočkat velkých změn. Mluví se o reformě daňového systému, podpoře manufaktur a dokonce i o vytvoření královského námořnictva. Fouquetův pád by mohl paradoxně vést k posílení Francie!“
Ať už budoucnost přinese cokoliv, jedno je jisté – Ludvík XIV. slibuje, že jeho vláda bude ještě okázalejší! Sledujte náš list pro další vývoj této šokující aféry! Kdo ví, možná se dočkáme i veřejné popravy… nebo alespoň pořádného veřejného baletního představení. Ve Francii je přece možné všechno!
FAKTICKÝ BOX: Co skutečně víme o Fouquetově případu
- Nicolas Fouquet byl skutečně zatčen 5. září 1661 v Nantes.
- Zatčení provedl Charles de Batz de Castelmore, známý jako hrabě d’Artagnan.
- Fouquet byl obviněn ze zpronevěry státních peněz.
- Slavnost ve Vaux-le-Vicomte 17. srpna 1661 skutečně proběhla a vzbudila královu nelibost.
- Jean-Baptiste Colbert byl Fouquetovým rivalem a hrál klíčovou roli v jeho pádu.
- Fouquetův proces trval tři roky a skončil doživotním vězením.
- Ludvík XIV. po Fouquetově pádu skutečně centralizoval moc a prosadil absolutismus.
- Colbert se stal hlavním ministrem financí a provedl významné ekonomické reformy.