Chiari, 1. září 1701 – Věrní čtenáři a milovníci naší vznešené Francie! Připravte se na zprávy, které vám vyrazí dech! Dnes se u italského městečka Chiari odehrála tragédie, jež otřásla základy naší vojenské moci. Naše údajně neporazitelná armáda pod vedením „geniálního stratéga“ maršála Villeroye utrpěla drtivou porážku od císařských jednotek prince Evžena Savojského. Kam se poděla sláva našich hrdinných lilií?
Stručné shrnutí reálných důsledků bitvy u Chiari:
- Datum: 1. září 1701
- Místo: Chiari, Lombardie, Itálie
- Výsledek: Rozhodující vítězství habsburských sil
- Ztráty: Francouzi – přes 3000 mužů; Habsburkové – minimální
- Důsledky: Oslabení francouzské pozice v severní Itálii, posílení postavení prince Evžena Savojského
Válka o trůn: Španělská koruna na francouzském talíři?
Tato válka – známá jako válka o španělské dědictví – je výsledkem složitého sporu o nástupnictví na španělský trůn. Náš milovaný Král Slunce, Ludvík XIV., podporuje nárok svého vnuka Filipa z Anjou. Rakouský císař Leopold I. však trvá na tom, že trůn by měl připadnout habsburskému arcivévodovi Karlovi.
Pro lepší pochopení: Tato válka je vyvrcholením dlouhodobého napětí mezi Bourbony a Habsburky. Když v roce 1700 zemřel bezdětný španělský král Karel II., ve své závěti jmenoval dědicem Filipa z Anjou. To pochopitelně popudilo Habsburky, kteří si na španělský trůn činili nárok již dlouhou dobu.
Z naděje do propasti: Průběh bitvy
Ještě ráno to vypadalo, že máme situaci pod kontrolou. Villeroy se pyšně procházel mezi jednotkami, jako by mu Itálie už patřila. „Moji stateční,“ prohlásil sebevědomě, „dnes večer budeme hodovat v Miláně!“ Kdo by tušil, že místo slavnostní večeře v Miláně budeme polykat hořkou pilulku porážky?
Průběh bitvy byl následující:
- Francouzské jednotky zaútočily na opevněné pozice císařských vojáků u městečka Chiari.
- Princ Evžen Savojský využil terénu a připravil důmyslnou past.
- Francouzský útok narazil na soustředěnou palbu císařských děl a mušket.
- Villeroy, neschopen rychle reagovat, nařídil opakované útoky, které vedly k těžkým ztrátám.
- Po několika hodinách marných pokusů o průlom se francouzské jednotky stáhly.
„U všech svatých, bylo to jako na jatkách,“ svěřil se nám jeden z přeživších vojáků, seržant Pierre Lefebvre. „Viděl jsem, jak moji kamarádi padají jeden po druhém. A Villeroy? Ten vypadal, jako by právě zjistil, že si obul každou botu na jinou nohu!“
Villeroy: Velitel v nesnázích
A co náš slavný maršál Villeroy? Ten předvedl takové velitelské umění, že by mu i začínající kadet v akademii dal lekci ze strategie. Podle očitých svědků vypadal během bitvy naprosto bezradně.
„Viděl jsem maršála, jak během bitvy zírá do mapy… jenže ji držel vzhůru nohama,“ prozradil nám jeden z důstojníků, který si přál zůstat v anonymitě. „Když jsem mu hlásil stav našich jednotek, jen bezmocně zašeptal ‚Kde jsem nechal svou pudřenku?‘ V tu chvíli jsem pochopil, že jsme v pěkné kaši.“
Pohled z druhé strany: Princ Evžen a jeho mistrovský tah
Zatímco my Francouzi jsme se topili v bahně porážky, na druhé straně bojiště slavil úspěch princ Evžen Savojský. Tento habsburský vojevůdce předvedl brilantní ukázku vojenské strategie.
Evžen, vědom si své početní nevýhody, zvolil obrannou taktiku. Využil terénu u Chiari k vytvoření silně opevněných pozic. Když Villeroy, hnán svou arogancí a touhou po rychlém vítězství, zavelel k útoku, Evženovy jednotky byly připraveny. Jejich dobře mířená palba kosila francouzské vojáky jako žence obilí.
Jeden z císařských důstojníků nám (samozřejmě anonymně) prozradil: „Bylo to, jako by nám princ Evžen četl myšlenky. Každý náš krok byl přesně tam, kde nás chtěl mít. Francouzi padali jako mouchy a my jsme jen stáli za našimi opevněními a stříleli.“
Bilance: Cena za Villeroyovu ‚genialitu‘
Výsledek tohoto fiasko je zdrcující. Přes 3000 našich statečných mužů padlo, další tisíce jsou zraněny. Francouzská armáda, která měla být symbolem naší moci a elegance, je nyní spíše symbolem toho, jak se dá elegantně prohrát.
Reakce evropských mocností
Zprávy o francouzské porážce se rychle šíří Evropou a vyvolávají různé reakce:
- Anglie a Nizozemsko: Tyto námořní mocnosti, které dosud váhaly s plným zapojením do konfliktu, nyní zvažují aktivnější účast na straně Habsburků.
- Svatá říše římská: Menší německá knížectví, která dosud zachovávala neutralitu, se nyní přiklánějí na stranu císaře.
- Savojsko: Vévoda savojský, dosud francouzský spojenec, začíná přehodnocovat svou pozici.
- Španělsko: Dvůr Filipa V. je znepokojen a žádá od Francie větší podporu.
Dlouhodobé důsledky bitvy u Chiari
Tato bitva může mít dalekosáhlé následky pro průběh celé války:
- Ztráta francouzské iniciativy v Itálii: Francie bude nucena přejít do obrany a přehodnotit svou strategii v tomto regionu.
- Posílení pozice prince Evžena: Jeho vojenský génius ho staví do pozice klíčové osobnosti protifrancouzské koalice.
- Rozšíření konfliktu: Porážka u Chiari může motivovat další mocnosti k vstupu do války, což povede k její eskalaci.
- Ekonomické dopady: Francie bude nucena vynaložit značné prostředky na obnovu své armády, což zatíží již tak napjatý státní rozpočet.
- Vnitropolitické důsledky: Neúspěch může oslabit pozici Ludvíka XIV. a vést k vnitřním sporům ve francouzském vedení.
Co bude dál?
Co teď? Můžeme jen hádat, ale vsadím své poslední krajkové manžety, že král Ludvík XIV. nebude zrovna nadšený. Otázkou zůstává, zda Villeroy zůstane ve velení, nebo bude poslán na dlouhou dovolenou do nějakého vzdáleného kláštera.
Náš vojenský analytik, plukovník ve výslužbě Armand de la Stratégie, k tomu poznamenal: „Tato porážka je jako když vám spadne croissant do kávy – nepříjemná, mokrá a lepkavá. Očekávám, že Jeho Veličenstvo bude muset pořádně zamíchat v talíři s generály. Princ Evžen ukázal, že není jen hezká tvářička s copánkem.“
Závěrečné shrnutí
Bitva u Chiari jasně ukázala, že:
- Neschopné vedení může zničit i tu nejsilnější armádu.
- Princ Evžen Savojský je vojevůdce, kterého je třeba brát vážně.
- Francouzská strategie v Itálii potřebuje radikální přehodnocení.
- Válka o španělské dědictví se může protáhnout a zkomplikovat.
Zůstaňte s námi, věrní čtenáři! Budeme vás informovat o každém zvratu v této složité šachové partii o španělské dědictví! Francie možná prohrála bitvu, ale ještě jsme neřekli poslední „Ano!“. Jak praví staré francouzské přísloví: „Po bitvě je každý generálem, ale před ní je to většinou hlupák.“ Uvidíme, kolik „géniů“ se objeví po této tragické šarádě. Ať žije Francie, i když momentálně s modřinami a nateklým nosem!